Prezes Banku Anglii Mark Carney stwierdził niedawno, że po wydaniu wielokrotnych ostrzeżeń na temat ekonomicznego wpływu Brexitu Bank Anglii na kilka dni przed referendum będzie interweniował w debatę na ten temat.

Carney powiedział, że nie może wykluczyć możliwości pojawienia się komentarza Komitetu Polityki Monetarnej BOE, kiedy w dniu 16 czerwca zostanie opublikowane oficjalne sprawozdanie z jego ostatniego spotkania. To było zaledwie tydzień przed referendum, które ma się odbyć w dniu 23 czerwca.

Jeszcze w kwietniu BOE ostrzegał, że rezygnacja z członkostwa w UE – nazwana przez media “Brexitem” – może wywołać poważne konsekwencje gospodarcze dla Wielkiej Brytanii i jej waluty.

W sprawozdaniu z kwietniowego spotkania BOE na temat polityki monetarnej czytamy:  “Taki wynik głosowania może spowodować przedłużenie się okresu niepewności o wyniki gospodarcze, w tym o perspektywę wzrostu eksportu. Niepewność ta w krótkim terminie może wywołać spadek popytu”. [1]

Według sondażu “Reutera” większość ekonomistów uważa, że Brexit może skłonić BOE do obcięcia stóp procentowych po raz pierwszy od czasów recesji.[2] Jednak sam Carney powiedział, że jeśli Brytyjczycy zagłosują za wyjściem z Unii, może nastąpić albo podwyżka, albo obniżka stóp. A zatem stanowisko banku centralnego wcale nie jest tak jasne, jak się to sugeruje. Wyjście z Unii może wpłynąć m.in. na popyt i podaż oraz kurs funta. Zatem w zależności od tego, jak się ułoży sytuacja, bank centralny zareaguje cięciem, podwyżką albo pozostawieniem stóp na tym samym poziomie. [3] 

Brytyjski premier David Cameron prowadzi ostrą kampanię na rzecz pozostania częścią Unii. Powiedział ostatnio, że obywatele Wielkiej Brytanii, którzy zagłosują za Brexitem, nie są patriotami.

Na chwilę obecną wszystko wskazuje na to, że Brytyjczycy raczej zagłosują za pozostaniem częścią Unii. Według opublikowanej przez “The Telegraph” średniej z sześciu najnowszych sondaży obóz zwolenników UE ma przewagę 8 punktów procentowych i stanowi 54% głosujących, w porównaniu z 46% należącymi do obozu przeciwnego. [4] 

Globalne rynki finansowe będą musiały zmierzyć się w najbliższym czasie z dużą dawką zmienności. Brytyjski funt będzie bardzo wrażliwy na ryzyko Brexitu i można spodziewać się dużych zmian jego wartości, gdy inwestorzy będą szacowali potencjalny wpływ wyniku referendum na gospodarkę. Nie można przewidzieć, w jaki sposób rynek czy brytyjska gospodarka zareagują, jeśli Brytyjczycy w referendum zdecydują o rezygnacji z członkostwa w UE. 

Jak pokazały zeszłotygodniowe raporty wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii w pierwszym kwartale tego roku zwolnił do 0,4%. Był to najgorszy wynik od trzeciego kwartału roku 2015. [5]

Jeśli już teraz masz własną opinię na temat tego, czy dojdzie do Brexitu, możesz wykorzystać to w tradingu z easyMarkets.

[1] Bank of England Monetary Policy Summary and minutes of the Monetary Policy Committee meeting ending on 13 April 2016.

[2] Katie Allen (April 12, 2016). “Bank of England warns Brexit could do serious harm to UK economy,” The Guardian.

[3] Laura Hughes (May 24, 2016). “Bank of England could make Brexit intervention on eve of EU referendum as David Cameron claims voting for Brexit is unpatriotic.” The Telegraph.

[4] Ashley Kirk and Michael Wilkinson (May 27, 2016). “EU referendum poll tracker and odds.” The Telegraph.

[5] Belfast Telegraph (May 26, 2016). “First-quarter GDP growth confirmed at 0.4%.”

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0