Kamil Kołodziej

Analityk rynku i Manager ds. Rozwoju firmy. Posiada pięcioletnie doświadczenie na rynku Forex. Jest specjalistą z zakresu bieżącej sytuacji na rynku walutowym, surowcowym oraz głównych indeksów giełdowych. Do jego głównych zadań należy fachowa analiza rynku oraz dbanie o rozwój firmy.


Każdemu z nas zdarza się czasem znaleźć po niewłaściwej stronie transakcji. Do tej pory jedyną receptą na straty było pogodzenie się z nimi. Tak było do czasu wprowadzenia na platformie easyMarkets opcji dealCancellation, pozwalającej traderowi anulować stratną pozycję w ciągu 60 minut od jej otwarcia oraz odzyskać zainwestowane środki. Rozwiązanie to jest dostępne w ramach platformy tradingowej easyMarkets MT4. Za aktywację funkcji pobierana jest niewielka opłata, ale jest ona nieporównanie niższa od możliwych strat. Poniższe przykłady doskonale pokazują, jakich strat można było uniknąć dzięki opcji dealCancellation.

Brexit

Referendum z 23 czerwca, w którym Brytyjczycy podjęli decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej jest najlepszym przykładem możliwości uniknięcia strat dzięki opcji dealCancellation. Większość ekspertów, wyborców oraz inwestorów oczekiwała, iż Wielka Brytania nie opuści Unii Europejskiej. 52% wyborców zagłosowało jednak za wystąpieniem z Unii, wywołując największą w historii wyprzedaż na rynku papierów wartościowych.[1] Inwestorzy zaczęli również masowo pozbywać się brytyjskiego funta, który ostatecznie osiągnął wobec głównych walut minimum ostatnich 168 lat. Zastosowanie narzędzia dealCancellation w okresie Brexitu mogło dać korzystne skutki bez względu na stronę transakcji. Czasem spokój kosztuje nas tak niewiele![2]

8 listopada: wybór Trumpa na prezydenta

Wybór Donalda Trumpa na kolejnego prezydenta Stanów Zjednoczonych wstrząsnął globalnymi giełdami. Bardziej szokującą okazała się jednak reakcja inwestorów na doniesienia medialne. Początkowo, w związku z wynikiem wyborów, nastąpił spadek notowań kontraktów terminowych, natomiast później byliśmy świadkami dramatycznego wzrostu – rekordowych maksimów Dow Jones Industrial Average, S&P 500 oraz Nasdaq Composite. Inwestorzy, którzy otworzyli pozycję długą na metalach szlachetnych lub pozycję krótką na dolarze amerykańskim, nie wyszli na tym zbyt dobrze. Podobnie jak w przypadku Brexitu, podczas amerykańskich wyborów prezydenckich prawdopodobnie najlepszym wyjściem było skorzystanie z opcji dealCancellation bez względu na rodzaj otwieranej pozycji.

Wybór Trumpa na prezydenta Stanów nadal ma istotny wpływ na rynki. W przyszłym roku prezydent elekt znajdzie się w centrum uwagi, rozpoczynając program gospodarczy obejmujący znaczące cięcia podatkowe, deregulację oraz wydatki fiskalne w kwocie ok. biliona dolarów.

Grzywna dla Deutsche Banku

W październiku amerykański Departament Sprawiedliwości nałożył na niemiecki Deutsche Bank grzywnę w wysokości 14 mld dolarów w związku z praktykami banku przy sprzedaży toksycznych instrumentów finansowych opartych na kredytach hipotecznych podczas kryzysu finansowego. Jeżeli w którymś momencie roku zdecydowałeś się kupić udziały Deutsche Bank, opcja dealCancellation na niewiele by się zdała. Od początku stycznia akcje spółki poszybowały o 30%, ustanawiając kolejne historyczne minima. Jeżeli jednak otwarłeś pozycję długą na DAX lub jakimkolwiek innym znaczącym indeksie po ogłoszeniu informacji o nałożeniu grzywny, opcja dealCancellation mogła Cię ocalić. Pamiętaj, iż kryzys Deutsche Banku był rozciągnięty w czasie, dlatego z opcji dealCancellation nie można było skorzystać w taki sposób, jak w przypadku Brexitu czy wyborów prezydenckich w USA.

Włoskie referendum

Podczas referendum 4-go grudnia Włosi odpowiadali na pytanie o wprowadzenie zmian w konstytucji. Wynik pozytywny pozwolił by premierowi Włoch Matteo Renziemu przebudować Senat i usprawnić sposób rządzenia krajem. Wynik negatywny natomiast oznaczał by rezygnację Renziego z teki premiera. Można było się domyślać, że w takim przypadku jego miejsce wypełni populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd.

Włosi zagłosowali „na nie”, zmuszając Renziego do natychmiastowej kapitulacji. Reakcja rynków była bardziej zachowawcza niż oczekiwano, jednak kurs pary EUR/USD natychmiast spadł do minimum ostatnich 20 miesięcy. Opcja dealCancellation mogła oszczędzić inwestorowi całkowitej klęski – wystarczyło wrócić na rynek i otworzyć transakcję kilka godzin później, gdy kurs pary EUR/USD wystrzelił w górę, osiągając maksimum poprzednich trzech tygodni.

dealCancellation: ubezpieczenie w przystępnej cenie

Opcja dealCancellation daje inwestorowi spokój wynikający ze świadomości, iż w ciągu 60 minut od otwarcia pozycji może się wycofać z transakcji jeśli ta okaże się nietrafiona. Niewielką, dodatkową opłatę można postrzegać jako swego rodzaju niedrogie ubezpieczenie na chwiejne chwile. Wystarczy kilka kliknięć, aby skorzystać z funkcji dealCancellation – ta świadomość pozwoli Ci lepiej przygotować się na wydarzenia, które mogą zachwiać rynkiem.

Sądząc po roku 2016, chwiejność będzie nam w dalszym ciągu towarzyszyć. Funkcja dealCancellation pojawiła się w momencie, w którym może znacząco pomóc traderom w poruszaniu się po wzburzonych wodach finansowych rynków.

[1] Matt Egan (June 28, 2016). “Brexit crash wiped out a record $3 trillion. Now what?” CNN Money.
[2] Mehreen Khan (October 12, 2016). “Pound slumps to 168-year low.” Financial Times.

Czy ten artykuł był pomocny?

1 0 0