Rok 2018 był trudnym rokiem dla inwestorów, którzy skonfrontowali się z rosnącym protekcjonizmem ze Stanów Zjednoczonych. Wpłynęło to na światowy handel i zaufanie na całym świecie. W tym artykule przyjrzymy się największym historiom na nadchodzący rok.

Handel

Kwestia handlu nie zakończyła się nawet po rozejmie między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Rozejm ten jest tylko krótkoterminową rzeczą, która prawdopodobnie nie będzie miała poważnych konsekwencji. Jest tak po prostu dlatego, że dwie strony równania mają twarde pozycje. Chiny nie chcą rezygnować z kradzieży własności intelektualnej i nieuczciwych praktyk handlowych, które uczyniły ją sukcesem, jakim jest dzisiaj. USA nie zaakceptują umowy, która pozostawia status quo. Ponadto administracja Trumpa prawdopodobnie będzie nadal wywierała presję na Unię Europejską.

Brexit

Brexit to ważna kwestia, na którą inwestorzy będą zwracać szczególną uwagę w 2019 r. Wynika to z konsekwencji, jakie przyniesie decyzja. Uporządkowany Brexit będzie pozytywny dla funtów brytyjskich i brytyjskich gospodarek, podczas gdy nieuporządkowane wyjście będzie miało poważne złe wyniki. Poniższa tabela stanowi dobre podsumowanie tego, czego możemy się spodziewać w nadchodzącym roku.

Rezerwa Federalna

W tym roku Fed czterokrotnie wędrował, a urzędnicy nadal brzmią jastrzębie na temat gospodarki. Doprowadziło to do zwiększenia krytyki ze strony Donalda Trumpa, który oskarżył Fed o działanie przeciwko jego planom. W ostatnich tygodniach mówcy Fed, w tym przewodniczący Fed, zaczęli mówić o neutralnym kursie. W niedawnym przemówieniu powiedział, że Fed zbliża się do neutralnego poziomu, który był postrzegany jako gołębie oświadczenie. W nadchodzącym roku inwestorzy zwrócą baczniejszą uwagę na działania Fedu dotyczące stóp procentowych.

Europejski Bank Centralny

Rok 2018 był trudny dla Unii Europejskiej. Region odnotował spowolnienie wzrostu i inne wyzwania, takie jak Włochy i Wielka Brytania. EBC wskazał, że obniży zakupy aktywów w grudniu. Powiedział również, że podwyżka stóp procentowych nastąpi “przez lato”. Dlatego inwestorzy będą zwracać szczególną uwagę na EBC, aby wskazać, kiedy zacznie się normalizować.

Sonda Muellera

Sonda Muellera na rosyjskim połączeniu z kampanią Trump była kontynuowana w tym roku. Już teraz sonda uzyskała wiele winnych zarzutów i przekonania. Istnieje prawdopodobieństwo, że sonda zakończy się w tym roku. To dlatego, że Mueller prawdopodobnie nie będzie chciał pracować nad nim w roku wyborów. Wyzwaniem dla prezydenta jest to, że nie kontroluje kongresu, który zwiększa szanse na impeachment. Jednak tak się nie stanie, ponieważ republikanie kontrolują senat. Mimo to znacznie utrudni to działanie prezydenta, ponieważ nie będzie on miał siły.

Ropa naftowa

Ropa naftowa spadła do najniższych poziomów w roku, a decyzja OPEC nie pomogła. Podczas dorocznego walnego zgromadzenia członkowie OPEC zgodzili się na nieznaczne ograniczenie produkcji. To było gołębie posunięcie dla ropy. Ponieważ USA zwiększają produkcję, będzie to trudny rok dla ropy naftowej.

Kluczowe wybory

Inwestorzy zwrócą szczególną uwagę na szereg kluczowych wyborów, które odbędą się w 2019 roku. Najważniejsze wybory odbędą się w Demokratycznej Republice Konga, Hong Kongu, Szwajcarii i Kanadzie.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0