W 2018 r. Cena ropy naftowej WTI rozpoczęła się od około 60 dolarów za baryłkę. Cena wzrosła do najwyższego od początku roku w wysokości 76,9 USD w październiku. W tym czasie inwestorzy byli optymistyczni, że cena nadal będzie rosła i liczy się, że w tym roku cena osiągnie 100 USD za baryłkę. Rajd był napędzany wieloma rzeczami. Po pierwsze, inwestorzy mieli nadzieję na globalny wzrost. Po drugie, pojawiły się nadzieje, że sankcje Iranu doprowadzą do niedoboru podaży.

Pomysły te zostały zdekonstruowane z wielu powodów. Po pierwsze, podczas gdy globalny wzrost był kontynuowany w tym roku, perspektywy funkcjonowania gospodarki w nadchodzącym roku zostały zmniejszone. Inwestorzy zostali ostrzeżeni, że trwający konflikt handlowy będzie miał poważne konsekwencje dla gospodarki. W rzeczywistości liczby opublikowane w listopadzie wykazały systematyczny spadek wzrostu. Po drugie, sankcje ze strony Iranu przyciągnęły większą podaż ze strony OPEC i innych krajów produkujących ropę naftową. W listopadzie minister naftowy Arabii Saudyjskiej oświadczył, że członkowie OPEC pompują tyle ropy, ile mogą. To, oprócz zwolnień, które USA wydały, doprowadziło do gwałtownego spadku ceny. Cena WTI spadła z ponad 76 USD do najniższego poziomu 48 USD. Z kolei Brent obniżył się z 87 USD do najniższego poziomu 57,5 ​​USD.

Rok 2019 będzie interesującym rokiem dla ropy naftowej z wielu powodów. Po pierwsze, wiele rurociągów w budowie w USA będzie kompletnych. Oznacza to, że producenci z USA będą nadal pompować i zwiększać ilość produkowanej ropy. Jest to ważna informacja, ponieważ w przeszłości produkcja amerykańska była hamowana przez mniejszą liczbę kierowców ciężarówek. Po ukończeniu rurociągu kraj będzie nadal zwiększał produkcję.

Kolejną ważną rzeczą jest to, że oczekuje się, że globalny wzrost ulegnie ochłodzeniu w 2019 r. Tą ochłodzeniem będą Stany Zjednoczone, w których korzyści wynikające z pakietu reform podatkowych ulegną zmniejszeniu. To samo dotyczy innych regionów. Spowolnienie globalnego wzrostu prowadzi zwykle do zmniejszenia popytu na ropę naftową. Z drugiej strony, spowolnienie popytu prowadzi do obniżenia cen ropy, zwłaszcza w czasie, gdy rośnie podaż. Dlatego może to prowadzić do dalszego tempa niższych cen ropy.

Jednak w przypadku Arabii Saudyjskiej, która planuje wymienić Saudi Aramco, niższe ceny ropy naftowej nie są idealne. Dzieje się tak, ponieważ firmy mają tendencję do wykazywania, gdy warunki są odpowiednie. Jako faktyczny lider OPEC, Saudyjczyk ma narzędzia podnoszące ceny ropy. W przeszłości władcy twierdzili, że są zadowoleni z ropy naftowej za 70 USD. Dlatego słusznie można powiedzieć, że Saudyjczyk zrobi wszystko, co w jego mocy, aby podnieść ceny, a jednocześnie zrobić wszystko, aby nie urazić prezydenta USA. Ponadto kongres kontrolowany przez demokratów mógłby nadal naciskać na ciężkie sankcje w kraju, które mogłyby doprowadzić do odwetu z Arabii Saudyjskiej. Jeśli tak się stanie, cena prawdopodobnie będzie nadal rosnąć. Połącz to z faktem, że wszystkie wskaźniki oscylatora pokazują, że cena jest coraz wyprzedzona.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0