W 2018 r. Kurs USD rozpoczął się od spadku o 4%. Następnie indeks dolara rozpoczął wielki zlot i YTD, wzrósł o ponad 5%. Od niskiego poziomu YTD indeks wzrósł o ponad 10%. Było kilka powodów, dla których wskaźnik wzrósł. Po pierwsze, Rezerwa Federalna brzmiała nadal jastrzębio. W związku z tym bank podniósł stopy cztery razy w tym roku. Była to najwyższa liczba podwyżek stóp procentowych niż jakikolwiek inny główny bank centralny. Po drugie, gospodarka amerykańska nadal działała, zyskując ponad 3%. Było to napędzane reformą podatkową i ustawą o obniżaniu podatków. Po trzecie, gospodarki krajów konkurencyjnych nie radziły sobie dobrze. Dotyczyło to w szczególności Unii Europejskiej. Po czwarte, trwający globalny konflikt handlowy między USA i Chinami doprowadził wielu inwestorów do postrzegania dolara jako bezpiecznej waluty. Dlatego w przypadku dolara kończącego rok na wysokim poziomie, w tym artykule wyjaśniono, co prawdopodobnie stanie się z walutą w nadchodzącym roku.

Po pierwsze, są duże szanse, że okres siły dolara dobiegnie końca. To dlatego, że w ostatnich tygodniach przedstawiciele Rezerwy Federalnej brzmią mniej jastrzębi. Zwracając się do klubu gospodarczego w Nowym Jorku, przewodniczący Fed powiedział, że podwyżki stóp procentowych zbliżają się do neutralnego kursu. Oznaczało to, że bank prawdopodobnie zacznie hamować kolejne podwyżki stóp. W rzeczywistości w ostatnim raporcie analitycy Goldman Sachs powiedzieli, że szanse na kolejną podwyżkę stóp w marcu spadły poniżej 50%. Kilka tygodni temu ta podwyżka została już zapchana. Według konsensusu Fed ma w tym roku dwie lub trzy podwyżki. Będzie to niższe niż cztery podwyżki w każdym z ostatnich dwóch lat.

W takim przypadku ważne jest, aby spojrzeć na to, co zrobią inne banki centralne. Europejski Bank Centralny (EBC) zapewnił, że w nadchodzącym roku będzie co najmniej jedna podwyżka. Jeśli to zrobi, będzie to pierwsza podwyżka stóp od czasu kryzysu gospodarczego. Bank Anglii kierował się tym, że w przypadku uporządkowanego Brexitu nastąpi więcej podwyżek. W Japonii bank milczał, kiedy się podniosł. Tak samo jest w przypadku Reserve Bank of Australia (RBA) i Reserve Bank of New Zealand (RBNZ). Istnieje prawdopodobieństwo, że banki te będą miały podwyżkę stóp procentowych lub ogłoszą plan podwyżek w 2020 r. Jeśli tak się stanie, inwestorzy mogą oczekiwać spowolnienia siły dolara.

Kolejnym elementem tego wszystkiego jest amerykańska gospodarka. Po wzroście o 4,2% w drugim kwartale gospodarka wzrosła o 3,5% w trzecim kwartale. Opublikowane dane wskazują na słabszą gospodarkę w czwartym kwartale. Oczekuje się również, że w nadchodzącym roku nieco osłabnie. W związku z tym prawdopodobne jest, że dolar osłabnie, gdy inwestorzy zaczną szukać zysków gdzie indziej.

Jedną rzeczą, która może wesprzeć dolara w nadchodzącym roku, są zyski korporacyjne. W ostatnim kwartale firmy radziły sobie bardzo dobrze. Wydali jednak słabe wskazówki. W nadchodzącym roku, jeśli dochody osłabną, są szanse, że doprowadzą do osłabienia dolara.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0