Nikolas Xenofontos

Manager ds. Ryzyka w easy-forex Kieruje zespołem ds. Zarządzania Ryzykiem, który odpowiada za równoważenie ryzyka rynkowego. Posiada bogate doświadczenie związane z rynkami finansowymi, specjalizuje się w derywatach

Skutki wydarzeń z 24 sierpnia 2015 roku – dnia znanego jako “Czarny Poniedziałek” – do dziś odczuwa każdy inwestor. Gdy kurz opadł, okazało się, że w ciągu zaledwie jednego dnia z globalnych rynków zmiotło trylion dolarów. Główne indeksy w Azji, Europie i Ameryce Północnej pospadały z szybkością największą od kryzysu w 2008 roku, co przypomniało inwestorom, że spowolnienie gospodarcze i finansowe Chin może okazać się długie i bolesne.

Według Bloomberga 24 bilionerów z całego świata zobaczyło, jak w Czarny Poniedziałek ich majątki tracą na wartości około 1 bilion dolarów, a 400 najbogatszych ludzi świata łącznie straciło ponad 120 bilionów. Kto stracił i ile? Oto lista 10 największych bilionerów na minusie (wszystkie kwoty podane w USD).

1. Wang Jianlin, Chiny (stracił 3.6 billionów USD)

Chiński potentat przemysłowy i jednocześnie najbogatszy człowiek w Azji, Wang Jianlin, w Czarny Poniedziałek poniósł największe straty. Jego inwestycje w deweloperską firmę w Hiong Kongu, Dalian Wanda Commercial Properties Co., kosztowały go 2 biliony USD. Stracił też 1 bilion USD na inwestycjach w Wanda Cinema Line, która jest największym operatorem kinowym na świecie.

2. Bill Gates, Stany Zjednoczone (Stracił 3.2 billiony USD)

Założyciel Microsoftu i najbogatszy człowiek na świecie stracił szokujące 3,2 biliony USD, więcej niż jakikolwiek inny Amerykanin.

3. Jeff Bezos, Stany Zjednoczone (Stracił 2.6 billiony dolarów)

Amerykański przedsiębiorca, inwestor, analityk finansowy i założyciel Amazon.com stracił w Czarny Poniedziałek 2,6 bilionów dolarów, głównie przez udziały w różnych spółkach publicznych.

4. Warren Buffett, Stany Zjednoczone (Stracił 2 billiony dolarów)

Znany ze swoich dużych inwestycji Warren Buffet, prezes i CEO Berkshire Hathaway, stracił 2 biliony USD. Jako jeden z najlepszych inwestorów na świecie jest właścicielem setek akcji, i to uczyniło go szczególnie podatnym na globalny krach.

5. Carlos Slim, Meksyk (Stracił 1.6 billiona USD)

Meksykański magnat telekomunikacyjny stracił 1,6 biliona dolarów, w głównej mierze przez swoje udziały w meksykańskich korporacjach. O dziwo, jego własnej firmy, America Movil SAB, Czarny Poniedziałek nieomal nie dotknął i ostatecznie skończyła tydzień z dużym zyskiem.

6. Amancio Ortega, Hiszpania (Stracił 1.5 billionów dolarów)

Hiszpański biznesmen i Przewodniczący Założyciel firmy odzieżowej Inditex jest u szczytu listy najbardziej stratnych Europejczyków. Ortega stracił 1,5 biliona USD, ale wartość netto jego majątku nadal wynosi więcej niż 68 bilionów, co czyni go drugim najbogatszym człowiekiem na Ziemi.

7. Mark Zuckerberg, Stany Zjednoczone (Stracił 1.7 billiona USD)

Wartość akcji Facebooka spadła o prawie 14% w trzy dni po Czarnym Poniedziałku. Nic dziwnego, że jego założyciel i CEO, Mark Zuckenberg, właściciel 28,2% akcji Facebooka, stracił prawie 2 biliony USD w jeden dzień.

8. Larry Ellison, Stany Zjednoczone (Stracił 1.6 billiona USD)

Amerykański przedsiębiorca internetowy jest podobno właścicielem 250 milionów akcji Oracle Corp , która straciła w Czarny Poniedziałek prawie 4%. To tłumaczy, przynajmniej częściowo, jego straty w wysokości 1,6 bilionów USD.

9. Charles i David Koch (Stracili po 1.3 billionów USD)

Bracia Koch stracili po 1,3 biliona USD. Koch Industries, międzynarodowy konglomerat prowadzony przez Charlesa i Davida, zarządza kilkoma firmami i filiami w regionie Azji i Pacyfiku, otrzymał w Czarny Poniedziałek naprawdę silny cios.

10. Sergey Brin, Stany Zdjednoczone (Stracił 1.2 billiona dolarów)

Urodzony w Rosji współzałożyciel Google, Sergey Brin, stracił sporo po tym, jak wartość akcji Google spadła o prawie 11% cztery dni po Czarnym Poniedziałku. Pomimo utraty ponad biliona USD, wartość netto jego majątku nadal oceniana jest na prawie 30 bilionów USD.

Czy ten artykuł był pomocny?

0 0 0